PureDiy
December 23, 2014, 04:13:46 AM *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:                                   

Home   Help Login Register  
Pages: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 18   Go Down
  Print  
Author Topic: Σκέψεις  (Read 12920 times)
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
mitsnas
ο Χαλιεντάς
Επίτιμο Μέλος

« Reply #75 on: December 04, 2010, 12:01:10 AM »

Τι ζωγραφίζεις, είσαι αλλού λέμε...
Σουρωμένος έκανες μάθημα?  Tongue

Λες να πάμε για ποτό?  Cool
Προειδποία ρε συ εγκαίρως.....προειδοποία

Ε τώρα μου το βγαλες Cool
Και είχα μια ιδέα...
αύριο παλιοαλήτη αύριο
Πετραλιάς Νίκος
Φιδάκης
Administrator

« Reply #76 on: December 04, 2010, 12:06:58 AM »

ΟΚ 
sifis samos
Χταποδάκης
Administrator

« Reply #77 on: December 04, 2010, 01:18:14 AM »

Πω πω μεθυσιιιιιιι... Αχχχ ....
rodoula
Gold Member

« Reply #78 on: December 06, 2010, 10:17:17 PM »

ΣΚΕΨΕΙΣ #3...

Λαγος = τετραποδο θηλαστικο της οικογενειας των λαγοειδων. Εχει μικρο μεγεθος, δυνατα δοντια κ μεγαλα αυτια. Ζει στην εξοχη, τρεφεται με χορτα κ βλασταρια, αναπτυσσει μεγαλες ταχυτητες κ θηρευεται για το νοστιμο κρεας του.

Λοιπον, εγω οταν ημουνα μικρη επαιζα με τις κουκλες μου και με το λαγουδακι μου...(ολοζωντανο παρακαλω...το ψαρεψε ο father ενα βραδυ στο δρομο επιστρεφοντας απο τη δουλεια και μας κουβαληθηκε στο σπιτι με το γνωστο σαρδονιο χαμογελο του αντρα-κουβαλητη-'φροντισα-και-παλι-για-την-τροφη-της-φαμελιας-μου-ο-θεος'...Που να φανταζοταν ομως ο καλουλης μου οτι ο λαγος οχι μονο στιφαδο δεν θα μαγειρευοταν αλλα απεναντιας θα γινοταν και το νεο επισημο μελος της οικογενειας για ενα σεβαστο χρονικο διαστημα...).
Για να βαλουμε σε μια σειρα και ταξη τα πραγματα, απο μικρη συνειδητοποιησα οτι το παιχνιδι με τις κουκλες μου και συγκεκριμενα με τις Μπαρμπη+Σιντυ και ολη την παλιοπαρεα, μου ηταν αρκετα βαρετο. Τις εντυνες, τις εγδυνες, τις ξαναεντυνες, τις ξαναεγδυνες κ.ο.κ αλλα δυστυχως η ωρα δεν περνουσε...Ειδα που λετε και αποειδα κι εγω και οταν κατεφτασε στο σπιτι εκεινο το χειμωνιατικο βραδυ ο λαγος - παρολιγον στιφαδο - τον πηρα υπο την προστασια μου και αποφασισα να αναβαθμισω το λογο υπαρξης του και να τον ανακηρυξω σε καινουργιο αποκλειστικο παιχνιδακι μου.
Ελα ομως που ο λαγος ειναι ενα αγριο ζωο, εξαιρετικα φοβικο και μοναχικο που δεν εξημερωνεται ο κοσμος να γυρισει.
Παιχνιδια αποζητουσα εγω και ο λαγος συνεχεια μου να μου την κανει...Πηγαινε που λετε και κρυβοταν πισω απο το ψυγειο και δεν εβγαινε απο εκει ουτε με σφαιρες. Τι καροτα του ταζα, τι λαχανα κ φρουτα του φερνα, τι φλογερα του παιζα...τιποτα ο λαγος...ακαταδεκτος...Καθοταν εκει με τις ωρες, μεχρι να ερθει ο πατερας απο τη δουλεια, να μετακινησει το ψυγειο, να φοβηθει ο λαγος και να βγει. Μετα βεβαια αρχιζε το κυνηγητο σε ολο το σπιτι μεχρι καποιος να τον τσακωσει και να τον βαλει σε μια τεραστια κουτα....(private room λαγου)...
Οταν με το καλο ξεμερωνε η καθε μερα και επρεπε να σηκωθουμε ολοι για να παμε στις δουλειες μας  (οι γονεις δηλαδη γιατι εμενα με αφηνανε στο νηπιαγωγειο)  πεταγομουν κι εγω περιχαρης απο το κρεβατακι μου και ετρεχα να δω το λαγουδακι μου…Τι να σας πω ρε παιδια όμως….Απογοητευση….Μα να μην υπηρξε μια ρημαδοφορά που να εχω ξυπνησει και να βρω το λαγο στο private room λαγουδοφωλια…Παντα καταχωνιασμενο πισω από το ψυγειο ητανε το ατιμο... καθε πρωι κι εγω να κλαιω και σταματημο να μην εχω…
Περιττο να σας πω ότι το σκηνικο συνεχιζοταν και παλι  κατά το γνωστο μοτιβο: πατερας – μετακινηση ψυγειου – κυνηγητο μες στο σπιτι …κλπ κλπ….μεχρις οτου σταματησαμε να ασχολουμαστε οικογενειακως…Διοτι παιδες η κάθε οικογενεια εχει ορια και αντοχες τα οποια όταν καποιος τα αγνοησει θετει εαυτον του σε μεγα σφαλμα και αυτοματως αυτοανακηρυσσεται σε αποδιοπομπαιο τραγο…
Ετσι λοιπον από ένα σημειο και μετα αφησαμε το λαγο στην ησυχια του…μοναχο του με το ψυγειο…και αυτος απλως όταν λειπαμε εμεις εβγαινε από την κρυψωνα του…ετρωγε και επινε ο,τι του αφηναμε και σημασια δεν μας εδινε…
Ολα αυτά συνεχιστηκαν για 1 χρονο μεχρι που σαλταραμε γκρουπαριστα όλα τα μελη της οικογενειας από την αδιαφορια και την αχαριστια του λαγου και κατοπιν συμβουλιου τον επιστρεψαμε στο σημειο που εβρεθη….(τουλαχιστον γλιτωσε το ζωντανο από τα χερια της μαγειρισσας μανας που τον τελευταιο καιρο ειχε ξαναρχισει να βλεπει το λαγο σαν λαχταριστο μεζεδακι….)
Συμπερασμα:
Τελικα τις εκφρασεις  ‘φοβαται σαν λαγος’ = ο δειλος ανθρωπος και ‘γινομαι λαγος΄ = εξαφανιζομαι πολύ γρηγορα…τις καταλαβα από παιδιόθεν και μαλιστα από την πηγη τους…

Τωρα γιατι τα ειπα όλα αυτά?
Who knows??? Συνειρμικος λογισμος όπως λεει και ενας γνωστος αγνωστος ή απλως αβυσσος το μυαλο/η ψυχη του ανθρωπου…
Μετα τιμης Ρ.

Πετραλιάς Νίκος
Φιδάκης
Administrator

« Reply #79 on: December 06, 2010, 10:56:49 PM »

Μάλλον υποσυνείδητα σκέφτεσαι να την κάνεις.
Ή αυτό ή κάνεις δίαιτα.
rodoula
Gold Member

« Reply #80 on: December 06, 2010, 11:02:27 PM »

κανω διαιτα βεβαιως βεβαιως...τρωω τα παντα εκτος απο λαγους... Shocked
nbullamatsis
Μπάφλμαν
Administrator

« Reply #81 on: December 07, 2010, 06:01:45 PM »

Και ο πατέρας μου στη διαιτα είναι και μάλιστα κάνει τρεις ταυτόχρονα, λέει ειναι πιο αποτελεσματικό

des
Moderator

« Reply #82 on: December 07, 2010, 06:12:07 PM »

Κάποιος άλλος λέει ότι κάνει τρεις γιατί με τη μία δεν χορταίνει...

Long live the King (...of blues that is...)
rodoula
Gold Member

« Reply #83 on: December 10, 2010, 01:07:28 AM »

Λοιπον μιας και οι σκεψεις μου εχουν τον ανερματιστο και μιας και βρισκομαι σε μια ευαισθητη προκαταθληπτικη φαση λεω να συνεχισω τις μπουρδολογιες για τον εαυτο μου μπας και λειτουργησει ψυχοθεραπευτικα το εγχειρημα και γλιτωσω τη συνταγη του γιατρου.
Λοιπον παιδακια εγω την πρωτη φορα που πηγα σχολειο εκανα και την πρωτη μου κοπανα...Βλεπετε ως δια μαγειας  το δημοτικο συστεγαζοταν με το νηπιαγωγειο γεγονος που με βολεψε ταμαλα. Διοτι νηπιαγωγειο εγω, δημοτικο το αδελφι, βρηκα κι εγω την ευκαιρια την πρωτη μερα και οταν με παρκαραν οι γονεις στο ιδρυμα την εκανα με ελαφρα πηδηματακια και πηγα και κοντοσταθηκα εξω απο την ταξη της 2ας δημοτικου και περιμενα σαν το μοσχαρι να βγει το αδελφι να παιξουμε....ρε αδερφε.
Περιττο να σας πω οτι οταν το αδελφι βγηκε εξω για διαλειμμα ενω στην αρχη εκανε πως δεν με ειδε μετα -απο ωριμη σκεψη προφανως- με ξαποστειλε απο εκει που ηρθα...
Τι να κανα κι εγω που λετε....ερημη και μοναχιΑ...μαζεψα την τσακισμενη απο την προδοσια ψυχολογια μου και ξαναγυρισα στο ιδρυμα-νηπιαγωγειο...Πηγα λοιπον χτυπησα την πορτα με θαρρος και πυγμη (μια ψυχη που ειναι να βγει ας βγει) και ξαφνικα ειδα τον father να τρεχει ξαναμμενος καταπανω μου....Μα τους ατιμους ομως...2 ωριτσες ελειψα κι εγω και ειδοποιησαν τον κηδεμονα για τη μυστηριωδη εξαφανιση μου....(παλι καλα που η Νικολουλη ηταν ακομα τοτε φοιτητρια...)
Οπως καταλαβαινετε μετα τη διπλη προδοσια (αδελφι+δασκαλα) εγω την ειδα καπως προσβεβλημενη και θιγμενη οποτε και εδηλωσα οτι δεν ξαναπαταω το ποδι μου στο βρωμοιδρυμα ο κοσμος να γυρισει....Δυστυχως ομως δεν εισακουστηκα και ξαναπηγα....Βεβαια τα πραγματα εξομαλυνθηκαν με τον καιρο και αρχισε να μου αρεσει στο ιδρυμα γιατι μετα γνωρισα και την πρωτη μου καψουρα...και οχι παντοτινη...γιατι εμενα μου αρεσε ο γιωργος που αυτος παλι ηθελε τη ντορα που αυτη ηθελε το νικο και ο νικος εμενα...και αντε να βγαλεις ακρη...σε αυτο το αθωο τετραγωνο...Αλλα αυτο ειναι μια αλλη ηλιθια ιστορια...
Πετραλιάς Νίκος
Φιδάκης
Administrator

« Reply #84 on: December 10, 2010, 01:24:50 AM »

keep up
 Cool
des
Moderator

« Reply #85 on: December 10, 2010, 10:51:05 AM »

Αυτά είναι Ροδούλα... η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται... 

Αν πρέπει εγώ να θυμηθώ την αντίστοιχη μέρα (πρώτη μου μέρα στο νηπιαγωγείο) έχω να πω ότι μόλις η μάνα μου πήγε να με δώσει στη δασκάλα τότε την άρχισα (τη δασκάλα) στα μπινελίκια και στις κλωτσιές... 

Αυτά την πρώτη μέρα γιατί -λόγω κι επαγγελματισμού της δασκάλας- πολύ σύντομα αγαπήσαμε...

Long live the King (...of blues that is...)
rodoula
Gold Member

« Reply #86 on: December 10, 2010, 07:05:01 PM »

Αυτά είναι Ροδούλα... η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται... 

Αν πρέπει εγώ να θυμηθώ την αντίστοιχη μέρα (πρώτη μου μέρα στο νηπιαγωγείο) έχω να πω ότι μόλις η μάνα μου πήγε να με δώσει στη δασκάλα τότε την άρχισα (τη δασκάλα) στα μπινελίκια και στις κλωτσιές... 

Αυτά την πρώτη μέρα γιατί -λόγω κι επαγγελματισμού της δασκάλας- πολύ σύντομα αγαπήσαμε...

ωστε κι εσεις des μπηκατε απο νωρις στον αεναο - και οχι φαυλο ελπιζω - κυκλο της αγαπης...
nbullamatsis
Μπάφλμαν
Administrator

« Reply #87 on: December 10, 2010, 08:27:13 PM »

......με τον καιρο και αρχισε να μου αρεσει στο ιδρυμα γιατι μετα γνωρισα και την πρωτη μου καψουρα...και οχι παντοτινη...γιατι εμενα μου αρεσε ο γιωργος που αυτος παλι ηθελε τη ντορα που αυτη ηθελε το νικο και ο νικος εμενα...και αντε να βγαλεις ακρη...σε αυτο το αθωο τετραγωνο...Αλλα αυτο ειναι μια αλλη ηλιθια ιστορια...

Πρέπει να σου πω οτι το διασκεδάζω....
Για λέγε, για λέγε

rodoula
Gold Member

« Reply #88 on: December 10, 2010, 09:03:28 PM »

φετααααα
σιγα σιγα.... Grin

Πετραλιάς Νίκος
Φιδάκης
Administrator

« Reply #89 on: December 10, 2010, 09:26:45 PM »

......με τον καιρο και αρχισε να μου αρεσει στο ιδρυμα γιατι μετα γνωρισα και την πρωτη μου καψουρα...και οχι παντοτινη...γιατι εμενα μου αρεσε ο γιωργος που αυτος παλι ηθελε τη ντορα που αυτη ηθελε το νικο και ο νικος εμενα...και αντε να βγαλεις ακρη...σε αυτο το αθωο τετραγωνο...Αλλα αυτο ειναι μια αλλη ηλιθια ιστορια...

Πρέπει να σου πω οτι το διασκεδάζω....
Για λέγε, για λέγε

Βρε αγεωμέτρητε, για πλατωνικά τετράγωνα λέει.

Για πες καμιά ιστορία απ' το Λύκειο  Tongue
Pages: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 18   Go Up
  Print  

Jump to: