PureDiy
April 19, 2014, 03:08:17 PM *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:                                   

Home   Help Login Register  
Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Φτιαξτε τα δικα σας λαχανικα! - Βημα Βημα  (Read 2731 times)
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
sifis samos
Χταποδάκης
Administrator

« on: February 14, 2011, 09:19:40 PM »

Η ανοιξη πλησιαζει!...
Και μια απο τις αγαπημενες μου ασχολιες αυτον τον καιρο ειναι η προετοιμασια για τα λαχανικα που θα χουμε για αυτην την χρονια!.. Ισως να φανταζει κατι δυσκολο, αλλα στην πραγματικοτητα ειναι σκετο παιχνιδι! Εχετε εστω και λιγα τετραγωνικα χωμα στον κηπο? Βουρ για λιγα σπιτικα λαχανικα!!

Εδω θα σας δειξω βημα βημα το τι κανουμε απτην αρχη μεχρι το τελος.. το τελος φυσικα θα ναι σε καμποσους μηνες οταν θα χουμε και την συγκομειδη!!

Αυτες της μερες λοιπον αυτο που πρεπει να κανουμε ειναι να κανουμε τις απαραιτητες προετοιμασιες ωστε τελος Μαρτιου να ειμαστε ετοιμοι για φυτεμα στο χωραφι η στον κηπο η ακομα και στην γλαστρα!

Κατ αρχας ας πουμε τι μπορειτε να φυτεψετε τωρα και γενικα μεχρι το καλοκαιρι.. Τοματες-Πιπεριες-Αγγουρια-Κολοκυθια-Πεπονια-Μελιτζανες-Καρπουζια και αλλα πολλα..
Το πρωτο βημα ειναι να συγκεντρωσουμε τα απαραιτητα υλικα..
    Χρειαζομαστε Σπορους, τους οποιους μπορουμε να προμηθευτουμε απλα και ευκολα απο οποιονδηποτε γεοπονο η απο καποιον μπαρμπα μας. Χρειαζομαστε κεσεδακια η μικρα γλαστρακια για να φτιαξουμε τα "σπορία" και χρειαζομαστε και χωμα ειδικο για σπορεία.

Τα κεσεδακια μπορουν να ειναι απο γιαουρτι, με 2-3 τρυπουλες στον πατο, η μπορειτε να αγορασετε τα ειδικα κεσεδακια απο οποιονδηποτε γεοπονο. αυτα ειναι ποιο βολικα και παμφθηνα!
Να πως ειναι..

Στην συνεχεια γεμιζουμε τα κεσεδακια μεχρι πανω με το ειδικο χωμα. Ισως εχετε χωμα που ειχατε παρει για κανα λουλουδι η οτιδηποτε αλλο,αλλα δε κανει.χρειαζεστε το ειδικο χωμα.εχει ολα τα απαραιτητα συστατικα για να μεγαλωσει ο σπορος.
Να πως ειναι γεματα..

Κατοπιν παιρνουμε τους σπορους..εγω για ποιο σιγουρα αποτελεσματα βαζω απο 2-3 σπορους στο καθε κεσεδακι.
Με το δαχτυλο μας κανουμε δυο μικρες λακουβιτσες βαθους 1-2cm..εκει μεσα βαζουμε απο εναν η απο 2 σπορους.

Ε και μετα απά ριχνουμε απο πανω λιγο ακομα αφρατο χωμα και τα σκεπαζουμε ολα καλα καλα..
Προσοχη! Δε χρειαζεται να τα συμπιεσουμε πολυ γιατι το χωμα σκληραινει με το ποτισμα και ζοριζει τα σπορια...
Ομορφα ομορφα στρωνουμε το χωμα και ποτιζουμε λιγακι απο πανω. 
Σας προτεινω να γραψετε σε μια χαρτοταινια το τι εχετε φυτεψει ωστε να μην ψαχνεστε μετα!

Ετοιμοι!!

Αν εχετε κανα παραθυρο ηλιολουστο βαλτε τα κεσεδακια εκει!..αν οχι, μπορειτε να φτιαξετε ενα μικρο μινι θερμοκηπιακι ωστε τα κεσεδακια να κρατουν ζεστασια και υγρασια..

Τις επομενες μερες θα σας δειξω το δικο μου θερμοκηπιακι που ετοιμασα σημερα...
Πετραλιάς Νίκος
Φιδάκης
Administrator

« Reply #1 on: February 15, 2011, 01:39:43 AM »

des
Επίτιμο Μέλος

« Reply #2 on: February 15, 2011, 10:40:35 AM »

Α ρε Σήφη... έτσι θ' αντιμετωπίσουμε την κρίση... 

Long live the King (...of blues that is...)
sifis samos
Χταποδάκης
Administrator

« Reply #3 on: February 15, 2011, 02:32:28 PM »

Φιλε εγω περυσι την Ανοιξη-καλοκαιρι, με κοστος περιπου 50ε+ προσωπικη εργασια, γλυτωσα περιπου 40ε τον μηνα, αν πουμε απο Μαιο μεχρι Οκτωμβριο συβολο καπου 200-240ευρω. Τοσο απλα..
Ααα και ακομα εχω τοματοχυμο για το φαγητο στον καταψυκτη ε.. Κ μιλαμε για ενασχοληση ουτε μια ωρα τη βδομαδα!
kostasde
Silver Member

« Reply #4 on: February 15, 2011, 09:42:20 PM »

Ωραιος Σιφη
Λιγα τα υπολογισες μονο τις καυτερες να βαλεις φθανει . Μη ξεχνας οτι τις πουλανε με το κομματι  απο 20 με 30 λεπτα και πανω τον χειμωνα δε 50 λεπτα το
λιγοτερο.Η γυναικα μου ειχε φτιαξει και καμμια 10ρια μεγαλα βαζα με ξυδι οποτε υπολογισε καθημερινα απο 2-3 συν καμμια 400ρια στα βαζα. Το καλυτερο βεβαια ειναι ουτε λιπασμτα ουτε διαφορα χημικα  και οταν τα χρειαζεσαι
παντα φρεσκα διπλα σου
Το κακο ειναι οτι εχασα τον σπορο απο τις ντοματες μου και πρεπει να φυτεψω.Απο υβριδια αγοραζω ετοιμα φυτα .Αυτες που ειχα ηταν κανονικος σπορος η καρδια
του βουβαλιου λεγονται.Γινονται απο 400-900 γρ. και λιγες σχετικα αλλα εχουν φοβερη γευση . Να σπερνεις μεσα στις ντοματες βασιλικο βοηθαει τα φυτα στις ασθενειες
και διωχνει τα σκουληκια  των καρπων. Και λενε οτι η τσουκνιδα και το μελισσοχορτο καλλυτερευει την ποιοτητα της αυτο δεν το εχω δοκιμασει

sifis samos
Χταποδάκης
Administrator

« Reply #5 on: February 15, 2011, 10:22:38 PM »

ααα ασχολεισαι ε?..μπραβο!..
Ο βασιλικος κανει πολυ καλο κυριως στις μελιτζανιες. το σκορδο βοηθαει επισεις.
Τοματες εβαλα ντοπιο "γκωτικο" μπουρνελι (τοματακι μακρουλο) και κλασικες ντοματες που δε ξερω ποικιλια.. Περιμενω και 5-6 ειδη σπορους απο ebay!!

look look!!

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170601896921&ssPageName=STRK:MEWNX:IT#ht_1298wt_905
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170601897242&ssPageName=STRK:MEWNX:IT#ht_1246wt_905
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170601898249&ssPageName=STRK:MEWNX:IT#ht_1300wt_905
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=180624298367&ssPageName=STRK:MEWNX:IT#ht_1286wt_905
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=180624299712&ssPageName=STRK:MEWNX:IT#ht_1474wt_905

και πειραματικα εβαλα κατι ασπρα τοματακια που ο θεος δε ξερει απο που ειναι!!  Tongue
Πιπεριες  Naga Jolokia ghost chilli, chocolate jolokia, red cayenne extra long, habanero και jalapeno... απ ολα τα καλα! να δουμε ποια ειναι καλυτερη (οχι ποιο καυτερη αλλα ποιο νοστιμα καυτερη!)..

Δε μου λες? στο ξυδι πως τις βαζεις? σκετο ξυδι η τις κανεις τουρσι σε αλμη και μετα σε λαδι και ξυδι?..ποσο αντεχουν?

Λιπασμα βαζω βιολογικο και μπολικια κοπρια..το μεγαλο κακο ειναι με τα φυτοφαρμακα,και δε ωεκαζω ποτε, γιαυτο παντα βαζω μπολικα φυτα ωστε να φανε και οι καμπιες να φαω και γω! Smiley
kostasde
Silver Member

« Reply #6 on: February 16, 2011, 03:07:19 PM »

Σιφη γεμιζουμε καλα το βαζο και συμπληρωμα μεχρι πανω ξυδι και λιγο λαδακι . Δυστυχως δεν ξερω ποσο κρατανε γιατι τελειωνουν σε
2 μηνες περιπου .Απο αμερικα σπορους δεν, γιατι οι τυποι ειναι πρωταθλητες στη μεταλλαξη, και απο καυτερα μονο κερατα τα οποια περυσι
ηταν καυτερα αλλα και νοστιμα
sifis samos
Χταποδάκης
Administrator

« Reply #7 on: February 16, 2011, 03:25:53 PM »

Ε υποτειθεται οτι τα heirlooms ειναι μη μεταλαγμενα, original ποικιλια σποροι..
Τα κερατα ναι ειναι πολυ νοστιμα!
Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to: