PureDiy
October 25, 2014, 08:16:29 AM *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:                                   

Home   Help Login Register  
Pages: [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Σχιστικο Κορμων..Ιδεες  (Read 11951 times)
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
sifis samos
Χταποδάκης
Administrator

« on: December 14, 2011, 11:21:07 PM »

Παιδες λιγο βοηθεια...Εγω, ο αδερφος μου και οι δυο κολητοι μου απο φετος βαλαμε θερμανση στα σπιτια μας με ξυλα..εχουμε 3 σομπες και 1 τζακι λοιπον...
Η αναγκη για ξυλα ειναι οπως καταλαβαινεται μεγαλη... εμεις επειδη εχουμε αρκετα ελιοδεντρα και κλαδευουμε καθε χρονο, εχουμε αρκετη ξυλεια για καψιμο..αλλα λογω του οτι ο αδερφος μου ειναι αγροτης στο κυριο επαγκελμα του, μπορουμε να παμε και νομιμα να κοψουμε πευκα στο βουνο ( στα καμενα ενοειται)..

Ειμαστε λοιπον υπ ατμον, να βρουμε(?), να φτιαξουμε (?) ενα σχιστικο κορμων, ωστε ο τεμαχισμος να ναι ευκολοτερος..ε με τα τσεκουρια μας βγαινει η ψυχη καθε φορα..

Στο εμποριο φυσικα υπαρχουν παρα πολα μοντελα αλλα αυτα που μας κανουν θελουν και πολυ χρημα.. τι ενοω.. εκει που κανουμε το σχησιμο, δεν υπαρχει κοντα ρευμα.. αρα τα ποιο οικονομικα σχηστικα τυπου σαν την φωτο απο κατω, δε μας βολευουν και πολυ...

Μας μπηκε λοιπον η ιδεα να φτιαξουμε ενα δικο μας...

Η σκεψη μου ειναι η εξης.. εχουμε καβατζα εναν βενζινοκινητηρα 6hp σχεδον καινουριο.. του προσαρμοζουμε μια υδραυλικη αντλια, η οποια κινει μια μπουκαλα, η οποια σπρωχνει το κουτσουρο πανω σε μια σφηνα σχισιματος.. Καλο ε?.. ενα τετοιο εργαλειο εχει πανω απο 1000ευρω ετοιμο...ε δε διαθετουμε τοσο χρημα ουτε για πλακα..

Εργαλεια οπως ηλεκτροκοληση, tig, mig, κουρμπαδορο μεχρι 100mm εχουμε..τα παντα ολα εχουμε..και υλικα οπως σωληνες τετραγωνης διατομης κτλ κτλ εχουμε...

Η απορια μου ειναι, ξερει κανενας που μπορω να απευθυνθω να ρωτησω για αντλια υδραυλικου και για μπουκαλα η οποια να σπρωχνει με δυναμη οποσδηποτε πανω απο 6 τονους? η ακομα καλυτερα εχει κανενας εμπειρια απο τετοια ωστε να μου περιγραψει ακριβως πως γινεται?
sifis samos
Χταποδάκης
Administrator

« Reply #1 on: December 14, 2011, 11:23:10 PM »

να ενα ετοιμο...

το κοτσαρουμε στην ρυμουλκα και παει παντου!!
sifis samos
Χταποδάκης
Administrator

« Reply #2 on: December 17, 2011, 10:24:28 PM »

κανενας καμια ιδεα?..βασικα το υδραυλικο συστημα πως παει?..αντλια- Joystik ελεγχου - μπουκαλα?..πως ακριβως?
Phatt
Moderator

« Reply #3 on: December 18, 2011, 01:27:04 AM »

Σιφη ακου τι σκεφτηκα.Αντλια μπορεις να παρεις απο εργατη-βιντσι αυτοκινητου.Οι καλες ειναι υδραυλικες με ηλεκτρικο μοτερ, οποτε και δεν χρειαζεται να σερνεις εξτρα βενζινοκινητηρες.Μπουκαλα μπορεις να παρεις μια μεταχειρισμενη απο μηχανημα, ισως κανενα bobcat.Βεβαια αυτα ολα θελουν μελετη για το αν/πως μπορουν να παντρευτουν.Η βαλβιδα χειρισμου μπαινει πριν την μπουκαλα.Σκεψου οτι θα χρειαστεις και καποιο-μικρο- ρεζερβουαρ με λαδι για να εχεις καποιο αποθεμα και να γυρναν τα επιστρεφομενα αναλογα την παροχη και την λειτουργεια.Χρησιμο θα ηταν και ενα πιεσομετρο για να ξερεις τι σου γινεται και να ελεγχεις την υγεια του κυκλωματος καθως και βαλβιδα ανακουφισης υπερπιεσης(σκαστρα), η οποια θα καταληγει παλι στο ρεζερβουαρ.Επισης, οσον αφορα την φωτογραφια,καλο θα ηταν η σφηνα σου να ειναι σε σχημα σταυρου ουτως ωστε να χωριζεις το κουτσουρο σου αμεσως στα τεσσερα(δεν ξερω αν ειναι αμεσα πρακτικα εφαρμοσιμο ισως θελει πειραματισμο).Για την ωρα δεν σκεφτομαι κατι αλλο...

Οταν ολα τα αλλα αποτυχουν, υπαρχει και η ελληνικη πατεντα.
sifis samos
Χταποδάκης
Administrator

« Reply #4 on: December 18, 2011, 01:37:27 AM »

Φιλε αυτα ακριβως σκεφτομαι κ εγω.. Με την διαφιρα οτι πρεπει να ναι με βενζινα.. Χμμμμ... Θελει λιγο ψαξιμο η ιστορια..
Johnson
Gold Member

« Reply #5 on: December 19, 2011, 09:42:41 PM »

Με βενζίνη και λίγα υδραυλικά.  Cool

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=N1HZztie5ac" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=N1HZztie5ac</a>
sifis samos
Χταποδάκης
Administrator

« Reply #6 on: December 19, 2011, 09:57:40 PM »

που σαι συ χαμενος βρε λολακα? 
Johnson
Gold Member

« Reply #7 on: December 19, 2011, 10:16:34 PM »

Λίγο δουλειές και λίγο ρεπό απ'τις κατασκευές με έκαναν πέρα,πάντα χειμώνα άντε να βρω ησυχία για τέτοια...  Grin
sifis samos
Χταποδάκης
Administrator

« Reply #8 on: February 19, 2012, 08:20:30 PM »

Λοιπον, ειμαι σε αναζητηση μπουκαλας... μιλησα με καταληλα ατομα και ξερω τι χρειαζομαι... το κοστος το μεγαλο (300ε) ειναι η καινουρια μπουκαλα....
οποτε παιδες αμα δειτε τιποτις πουθενα, κανα παρατημενο bobcat η αμα εχετε υποψιν κανα μαγαζι με μεταχειρισμενα τετοια πραματα, παρακαλω πειτε μου. χρειαζομαι μπουκαλα με εκτονωση καπου 50-60cm Και γενικα να χει διαμετρο 8-10cm..
Phatt
Moderator

« Reply #9 on: February 19, 2012, 08:27:08 PM »

8-10cm εννοεις εξωτερικη της μπουκαλας και οχι του καλαμιου ετσι;

sifis samos
Χταποδάκης
Administrator

« Reply #10 on: February 19, 2012, 08:46:13 PM »

yep... ρωτησα για καινουρια, γρηγορης εκτονωσης μουκαλα, εξωτερικη διαμετρος 8cm, εκτονωση 53cm, 290ε+φπα..
ε δε ειμαι και επαγγελματιας.. αμα βρω μεταχειρισμενη τζαμπε η αντε με κανα 50 - 100αρικο θα μαι σουπερ..
sifis samos
Χταποδάκης
Administrator

« Reply #11 on: February 19, 2012, 08:46:42 PM »

φιλε αμα το καλαμι ηταν 10cm θα σηκωνα σπιτια ναουμ!! χα χα..
Phatt
Moderator

« Reply #12 on: February 19, 2012, 10:40:36 PM »

Θα εχω το νου μου...

sifis samos
Χταποδάκης
Administrator

« Reply #13 on: February 19, 2012, 11:26:59 PM »

Θα εχω το νου μου...

οκ δε ειναι βιαστικο... ουτως ει αλλως αυτο θα το χρειαστουμε μεσα στο καλοκαιρι..
Βαγγέλης Σ.
Μάστουρας
Jr. Member
*

« Reply #14 on: March 20, 2012, 11:22:50 PM »

Γιατί δεν προσαρμόζετε κανέναν γρύλο φορτηγού;
Απλή και φτηνή λύση χωρίς μοτέρ κλπ....
Θέλει λίγο τρομπάρισμα αλλά είναι ευκολότερο από τσεκούρι.
Pages: [1] 2 3   Go Up
  Print  

Jump to: